Volba našich barev

Délka čtení: 1 min., 20 sec.
Volba našich barev

Barvy přetahů krabiček s medailemi a doprovodných tiskovin se každým rokem mění podle námětu v rámci emisního plánu. Loňskou zelenou Živé přírody Ostravska nahradila letošní královsky nachová.

Víte proč byla tato královská nachová tak vzácná a mimořádná? V historii byla látka v nachové barvě tak drahá, že si ji mohli dovolit pouze panovníci. Získávala se z Ostranky jaderské, malého měkkýše, který žil pouze v daném středomořském regionu.

Nešlo jen o textil, ale také o knižní iluminace. Ty se nám dochovaly právě díky kvalitě barviva. Inspirovali jsme se Gelnhausenovým kodexem, přesněji, jednou z mnoha iluminací. Autorsky se na něm pravděpodobně podíleli tři písaři, jedním z nich byl Jan z Gelnhausenu po kterém je kniha pojmenovaná. Jan se díky svým schopnostem vypracoval až na dvůr Karla IV. a stal se jeho písařem a posléze i registrátorem. I přesto se přesídlil do Jihlavy, kde pracoval jako veřejný notář a rektor zdejší školy. Započal zde vznik několika kodexů, včetně toho Gelnhausenova, kde je na jedné z mnoha dalších iluminací zobrazen Karel IV. jako český a římský král. Právě korunovaný Karel v purpurovém královském rouchu byl pro nás inspirací k barvě naší druhé emise.


Jelikož je Karel IV. součástí námětu naší druhé mince Dějin Ostravy k 660. výročí udělení tržních práv Ostravě Karlem IV. a 150 let založení Ostravského muzea, užíváme právě tuto královskou barvu.